Opis szlaku

Ze Straszyna do Pruszcza Gdańskiego
„Szlak Elektrowni Wodnych na Raduni”

19 lipca 2009 uroczyście został otwarty szlak kajakowy na Raduni. Trasa ta jest unikatowa, bo znajduje się na niej pięć elektrowni wodnych z początku XX wieku. Rzeka jest niemal w stu procentach wykorzystana energetycznie. Pracujące na niej elektrownie to obiekty zabytkowe. Szlak rozpoczyna się w Straszynie przy elektrowni, która powstała w 1910 roku jako pierwsza siłownia na rzece. Zwiedzanie obiektu jest możliwe codziennie o godz. 10.00 i 17.00 lub po wcześniejszym umówieniu.

Na starcie nowego szlaku kajak zwodować można przy zaporze Elektrowni Straszyn na wybudowanej ostrodze. Dalej wodna wyprawa wiedzie przez miejscowości Prędzieszyn, Kuźnice, Juszkowo, Pruszcz Gdański. W każdej zlokalizowana jest elektrownia wodna. Ze względu na infrastrukturę techniczną położoną na trasie konieczne są trzy przenoski. Dodatkową atrakcją na szlaku jest możliwość spędzenia czasu w Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim. Urokliwe pejzaże, „zamki wodne” i otoczenie zieleni dostarczą niesamowitych wrażeń, umożliwiając obcowanie sam na sam z naturą oraz poznanie historii i bogatej kultury regionu.

Z Pruszcza Gdańskiego do Gdańska
Od Rzymskiej Faktorii przez Święty Wojciech do Starego Gdańska

„Szlak Elektrowni Wodnych na Raduni” można zakończyć na Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim lub przy dawnej cukrowni (w pobliżu stacji kolejowej Pruszcz Gd.). Wyprawę można jednak kontynuować dalej w kierunku Gdańska. Ten odcinek rzeki jest bardzo spokojny. Radunia biegnie równolegle do Traktu Świętego Wojciecha, a następnie odbija w kierunku Krępca, gdzie rzeka wpada do Motławy. W tym miejscu łączą się trzy rzeki: Radunia, Motława i Czarna Łacha. Po krótkim lub dłuższym postoju (jest tu możliwość zorganizowania ogniska) można płynąć dalej, by na końcu podróży od strony wody podziwiać historyczne centrum Gdańska. Na przepłynięcie całej trasy należy zaplanować około 6-8 godzin (wliczając czas odpoczynku na trasie).

5Elektrownia_Wodna_Juszkowo_Radunia

Trasa i czas spływu

trasa spływu dystans czas płynięcia
1. Straszyn – Gdańsk
     a) od zapory Straszyn 18,5 km 6-8 h
     b) od piekarni Mielnik 16 km
2. Pruszcz Gd. – Gdańsk
     a) od Faktorii Rzymskiej 11,5 km 5-6 h
     b) od b. cukrowni (przy stacji PKP) 10 km
3. Święty Wojciech – Gdańsk 8 km 4-5 h
4. „Szlak Elektrowni Wodnych”
Straszyn – Pruszcz Gd.
(od zapory Straszyn do Faktorii Rzymskiej)
7 km 2-3 h

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *